גת בת 2,100 שנה נחשפה באשקלוןבחפירה ארכיאולוגית של רשות העתיקות בשכונת 'אגמים' באשקלון נחשפה גת עתיקה לייצור יין, הקדומה ביותר באזור. הממצאים ישולבו בחצר בית הספר היסודי שיקום בשכונה

 גת בת כ-2,100 שנה (התקופה ההלניסטית) נחשפה לאחרונה בחפירות ארכיאולוגיות שניהלה רשות העתיקות בשכונת 'אגמים' הנבנית באשקלון, במסגרת התכנון להקמת בית ספר יסודי במקום על ידי העירייה.

לדברי אילן פרץ, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, "מדובר בגת הקדומה ביותר המוכרת באזור זה. לצד הגת נחשף מבנה גדול, ונראה שפעלה כאן חווה כפרית לפני כ- 2,100 שנה - בתקופה ההלניסטית המאוחרת. הגת מרובעת ובנויה ממשטח דריכה (שעליו דרכו ברגלים יחפות על הענבים על מנת להפיק תירוש), בור לשיקוע קליפות הענבים ולהפרדתם מהנוזלים, ובור איגום שאליו זרם התירוש הנקי. כל המתקנים טויחו בשכבה עבה של טיח לבן עם צדפים, על מנת למנוע את דליפת הנוזלים".

לדברי פרץ, "נראה כי המבנה שנחשף בסמוך לגת שימש, בין היתר, לאחסון קנקני היין ולמגורי עובדים. אמנם, ידענו שהתקיימה באזור פעילות חקלאית עניפה – ובפרט של יצור יין, בתקופות הרומית והביזנטית, ואולם כעת אנחנו עדים לממצאים המעידים על פעילות כזו בתקופה מוקדמת יותר".   

ראש העיר, איתמר שמעוני: "אשקלון היא אחת הערים העתיקות בעולם ובעלת היסטוריה עשירה ומרשימה והחשיפה החשובה הזאת על ידי רשות העתיקות היא הוכחה נוספת לכך. מדובר בתגלית ארכיאולוגית משמעותית המחזקת את העובדה ההיסטורית הידועה בדבר המקום החשוב שתפסה העיר אשקלון בעת העתיקה. כפי שאמרתי לא אחת, כעת מוטלת עלינו החובה ללקט את כל האוצרות שנמצאו עד כה בעיר, להקים מוזיאון ראוי לשמו לתולדות אשקלון ולהציג אותם בגאווה במוזיאון משלנו".

כעת מתכוונים ברשות העתיקות ובעיריית אשקלון, לשמר את הגת המרשימה בתוך חצר בית הספר העתידי לרווחת התלמידים, ולהמשיך בחפירות הארכיאולוגיות באתר – הפעם, גם בהשתתפות תלמידי אשקלון.

צילום: אסף פרץ - רשות העתיקות

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה