מכל האמוניה בדרך לאשקלוןרק זה חסר לעיר. בא כוחה של חיפה כימיקלים חשף שהמדינה שוקלת את העברת מכל האמוניה לקצא"א. כך מפרסם האתר ״כלכליסט״

"החלופה השנייה שנבחנה להוצאת מתקן האמוניה מחיפה היא להעביר את המכל או להקים מכל נוסף ולהקטין את הכמויות דרמטית, בחוות המכלים של קצא"א. בעניין זה יש דין ודברים עם המדינה – קצא"א היא חברה ממשלתית וזה לא ייעודה, אך יש דין ודברים עם המדינה, וזה פתרון שמחייב התאמת המכלים ולהפוך אותם ממכלי דלק למכלי אמוניה". כך חשף אתמול עו"ד יוסי בנקל שמייצג את מפעילת מכל האמוניה בחיפה, חיפה כימיקלים.

תשובתו של בנקל מפתיעה מכיוון שעד היום לא דובר פומבית על אחסנת אמוניה במתקני קצא"א שבאשקלון, זאת במקביל לשתי החלופות שכבר פורסמו – הראשונה היא הקמת מתקן חדש לייצור אמוניה בדרום הארץ במסגרת מכרז ממשלתי שכבר ידוע שנכשל. האפשרות השנייה היא ייבוא בכמויות קטנות יותר ולפי צרכי המשק לכל חודש כך שהאחסנה, אם בכלל תהיה כזו, תהיה מינימאלית.

עוד נחשף במהלך הדיון כי עמדת המדינה השתנתה, ולטענתה יש להוציא משם את המכל אולי אפילו תוך כמה שבועות. עמדת המדינה מגיעה לאחר שרק בשבוע שעבר פסל השר להגנת הסביבה זאב אלקין את היתר אחזקת הרעלים של חיפה כימיקלים, והודיע שיש להם 90 יום כדי לרוקן את המכל לצרכי המשק, ולכן מ־1 ביוני המכל יושבת. אתמול הוציא המשרד הבהרה שאסור למלא אותו עוד החודש ולכן מבחינתו חודש מרץ כבר הגיע.

קרדיט: אתר כלכליסט

*סגן שר האוצר, יצחק כהן: לא ייבנה מיכל אמוניה באשקלון* סגן שר האוצר, איציק כהן מש"ס הגיב היום לפרסום ב"כלכליסט" לפיו המדינה שוקלת להעביר את מיכל האמוניה שבחיפה אל חברת קצא"א באשקלון. לדברי כהן "לא יהיה דבר כזה. המדינה בשום אופן לא תעביר את מיכל האמוניה לשטח אורבני". לדבריו "המדינה לא תחזור על הטעות שעשתה ולא תבנה מיכל שמסכן המונים במרחב אורבני שיסכן תושבי עיר כלשהי". תגובה של חבר המועצה, שלמה כהן, לידיעה על הכוונה להעביר את מיכל האמוניה לאשקלון. הרעיון להעביר את מיכל האמוניה, מוקטן ככל שלא יהיה, הוא רעיון טיפשי ומרושע. לא יתכן, שתהיה אפליה בין דם לדם, דמם של תושבי אשקלון אינו סמוק פחות מדמם של תושבי חיפה. איוולת דומה כבר נעשתה בעבר כאשר מיכלי הגז החד פעמי הועברו מצפון ת"א לאזור אשקלון, כאילו מדובר באזרחים סוג ב'. מבחינה ביטחונית, אזור אשקלון נתון לאיומים, לא פחות, אם לא יותר מאזור חיפה, אשקלון נמצאת בטווח הרקטות של כל ארסנל הרקטות ברצועת עזה,גם הרקטות התיקניות וגם אלה שאינן תיקניות, כלומר, אזור קצאא שכבר היום הוא בחזקת חבית חומר נפץ, נמצא בטווח יעיל של אלפי רקטות. תושבי אשקלון כבר סובלים שנים ממחדל אי התקנת הסולקנים בתחנת הכוח של החשמל, מחדל שאנחנו משלמים עליו יום יום במחיר בריאותינו ובריאות ילדינו. למרבה הצער, יש פה כוונה לתקן מחדל במחדל גדול ממנו תוך ניצול מצב הכאוס הקיים בעיריית אשקלון. מיותר לציין, שמדובר במכת מוות לעיר, שלמרבה האירוניה והאיוולת, הממשלה בונה תוכניות להכפיל את תושביה במסגרת הסכם הגג. מיכלי האמוניה בחיפה אמורים להיות מועברים בלו"ז מיידי תחת לחץ של החלטות בתי משפט ולחץ ציבורי מתמשך, מיכלי קצאא הקיימים, מפתים לתת, כביכול, מענה מיידי, וכך נוצרים, כידוע, התנאים האידיאליים לקבלת החלטות טיפשיות ומרושעות. לא יקום ולא יהיה!! תושבי אשקלון ומנהיגיה, צריכים לאחד את כל הכוחות כדי להרוג רעיון עיוויים זה בעודנו באיבו.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה