גוף ונפש – השפעת הסטרס על אסתמה של מבוגריםכאשר אנו סובלים מסטרס מתמשך, יש לכך השפעה שלילית על בריאותנו הגופנית. בעבור חולי אסתמה מהווה הסטרס גורם סיכון משמעותי, אך כזה שבהחלט ניתן להתמודד עמו. כיצד? קראו במאמר זה
כאשר אנחנו חולים או סובלים מבעיה רפואית כלשהי, אנחנו יודעים כי אם נקבל אבחון נכון של המחלה ואת הטיפול המתאים לה ביותר, נוכל להבריא ממנה או לכל הפחות לחיות איתה בשלום. העניין הוא שלא רק הרפואה משפיעה על הגוף שלנו, אלא ישנו עוד גורם חמקמק שיש לו לא מעט השפעה על בריאותנו והרגשתנו הגופנית – הנפש שלנו.

קרדיט לתמונה Freepik

כאשר אנו סובלים מסטרס מתמשך, יש לכך השפעה שלילית על בריאותנו הגופנית. בעבור חולי אסתמה מהווה הסטרס גורם סיכון משמעותי, אך כזה שבהחלט ניתן להתמודד עמו. כיצד? קראו במאמר זה 

כאשר אנחנו חולים או סובלים מבעיה רפואית כלשהי, אנחנו יודעים כי אם נקבל אבחון נכון של המחלה ואת הטיפול המתאים לה ביותר, נוכל להבריא ממנה או לכל הפחות לחיות איתה בשלום. העניין הוא שלא רק הרפואה משפיעה על הגוף שלנו, אלא ישנו עוד גורם חמקמק שיש לו לא מעט השפעה על בריאותנו והרגשתנו הגופנית – הנפש שלנו.

הקשר בין גוף לנפש ידוע ומוכר בעולם הרפואה, וגם בשיח הפופולרי. כולנו יודעים כי כאשר אנו חווים תקופה לא קלה מבחינה נפשית, עלולה להיגרם החמרה במצבים רפואיים שמהם אנו סובלים ואף פגיעות מוגברת למחלות ולבעיות רפואיות חדשות. אחד מהגורמים המשמעותיים ביותר בהקשר זה הוא הסטרס. כאשר אנו סובלים מתקופה ארוכה של סטרס, גופנו למעשה נכנס למגננה ויש לכך השפעה על פעילותן התקינה של מערכות הגוף שלנו. ובתקופה מלחיצה כפי שאנו חווים כעת, זוהי אכן בעיה משמעותית לרבים מאיתנו.

סטרס אצל חולי אסתמה

אסתמה היא אחת המחלות שמושפעות באופן ברור מסטרס, כאשר רבים מן החולים בה מדווחים כי מצבים ממושכים של סטרס מעוררים אצלם את המחלה ביתר שאת, כך שתכיפות ההתקפים עולה והם אף עשויים להחמיר אצל חלק מן החולים.

יתרה מכך, מצבים נקודתיים של חרדה או לחץ עלולים לגרום להתנשמות מואצת, שעלולה לעודד את התכווצות השרירים המקיפים את דרכי הנשימה ובכך למעשה לעורר התקף אסתמה מיידי, שרק יוחמר עוד יותר בשל אותו מצב נפשי. כך, הסטרס משפיע גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך, והוא בהחלט עשוי לפגוע באיכות חייהם של הסובלים מאסתמה.     

בתקופה מורכבת זו בחברה הישראלית, כולנו חווים רמה גבוהה מן הרגיל של סטרס שפוגע בבריאותנו הגופנית. בעבור חולי אסתמה, מדובר ללא ספק בתקופה מאתגרת במיוחד, אך כזו שניתן בהחלט לצלוח בשלום באמצעות ידע, מודעות ומוכנות.

מקלים את הסטרס – מקלים את האסתמה

הפיתרון הכי קל להתמודדות עם סטרס היא, כמובן, להימנע ממנו ככל הניתן. אך האם זה ריאלי? האם אנו יכולים באמת להימנע לחלוטין מסטרס? כנראה שלא, ובטח לא בתקופה הזאת. אם כן, כיצד אנו יכולים להתמודד עם המצב הקיים, להקל אותו ככל הניתן ולטפל בצורה הטובה ביותר במחלת האסתמה שממנה אנו סובלים?

ראשית, חשוב להתמודד עם הסטרס עצמו. יציאה לטבע היא דרך נפלאה להקל על הסטרס, וכך גם פעילות גופנית בעצימות המתאימה לכם. אתם יכולים כמובן לבחור בכל פעילות, תחביב או בילוי שגורמים לכם להרגיש טוב, והעיקר שתנסו לצאת מן הסטרס ולשמור על בריאותכם. בנוסף, חשוב לשים לב לרגעים שבהם אתם חשים מצוקה נפשית גוברת ולהגיב אליה בהתאם – לשבת זקוף, לנשום לאט וביציבות ולהיות מוכנים עם משאף אסתמה קרוב ומוכן לפעולה. כך, כאשר תחושו תסמיני אסתמה שהולכים ומופיעים, כמו קוצר נשימה, שיעול ולחץ בחזה, תוכלו להגיב אליהם במהירות ולשוב להרגיש טוב במהרה.

החודשים האחרונים מביאים עמם ימים מלאי דאגה וסטרס. כולנו מרגישים זאת בנפשנו, וגם בגופנו. אז על מנת לצלוח בשלום את התקופה הזו ולחזור לנשום שוב בחופשיות, עלינו לדאוג לעצמנו כבר היום – לשמור על הנפש, להיות קשובים לגוף ולטפל בו היטב. כי הגיע הזמן להירגע קצת... 

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה