מרגישים שהראייה שלכם מידרדרת בשתי העיניים או באחת מהן? ייתכן מאוד שאתם סובלים מגלאוקומה, מחלה הפוגעת בעצב הראייה ושלרוב קשורה בעליית הלחץ התוך עיני שלכם. גלאוקומה מהווה גורם שכיח לעיוורון ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה בהקדם ולטפל בה בצורה ממוקדת. להלן כל מה שצריך לדעת על המחלה ודרכי הטיפול בה.

הראייה שלכם מידרדרת? יתכן שאתם סובלים מגלאוקומהמרגישים שהראייה שלכם מידרדרת בשתי העיניים או באחת מהן? ייתכן מאוד שאתם סובלים מגלאוקומה, מחלה הפוגעת בעצב הראייה ושלרוב קשורה בעליית הלחץ התוך עיני שלכם. גלאוקומה מהווה גורם שכיח לעיוורון ולכן חשוב מאוד לאבחן אותה בהקדם ולטפל בה בצורה ממוקדת. להלן כל מה שצריך לדעת על המחלה ודרכי הטיפול בה.

קרדיט תמונה: depositphotos

אז מה זה בדיוק גלאוקומה?

אנשים רבים אשר מאובחנים עם לחץ תוך עיני גבוה, מופתעים לשמוע כי ייתכן שהם סובלים מגלאוקומה שעלולה לסכן את הראייה שלהם. "גלאוקומה מה זה?", הם שואלים את רופא העיניים בבהלה ולא מבינים מהיכן הצרה הזאת נפלה עליהם. כאמור, מדובר במחלה שפוגעת בעצב הראייה, בשל שינויים אנטומיים או ניווניים במערכת הקרויה Schlemm’s canal שנועדה לפנות את נוזלי העין ולמנוע התפתחות לחץ גבוה מדי. סיבות נוספות עשויות להיות מולדות או כתוצאה מתהליכים דלקתיים.

קיימים 2 סוגי גלאוקומה על רקע ניווני:

  • גלאוקומה חדת זווית – זהו מצב אקוטי שמלווה בהתדרדרות מהירה של יכולת הראייה תוך הופעת כאבים, סחרחורות, בחילות והקאות. הזווית החדה בין הקשתית לדופן העין למעשה סוגרת בצורה חזקה את צינור הניקוז של נוזל העין, כך שנוצרת עליית לחץ מהירה שמסבה נזק גדול לעצבי הראייה ובפרק זמן קצר ביותר.
  • גלאוקומה רחבת זווית – גלאוקומה זו מתפתחת באיטיות ובהדרגתיות כך שעד שמתרחשת פגיעה קשה ביכולת הראייה כבר מאוחר מידי, מאחר והסובל ממנה כלל אינו מרגיש בנוכחותה. היא נגרמת עקב שינויים מבניים בצינור הניקוז של נוזלי העין כך שהלחץ עולה בהדרגתיות.

גלאוקומה – אבחון וטיפול

אבחון גלאוקומה מתבצע על ידי רופא עיניים, שמסתכל לתוך עצבי הראייה ומנסה לאתר סימני פגיעה בהם. הרופא המטפל מבצע גם בדיקת שדה ראייה, מה שנפגע באופן מהיר מאוד במחלה האקוטית ובאופן איטי והדרגתי במחלה הכרונית. בנוסף משתמש הרופא במכשיר למדידת לחץ תוך עיני על מנת לקבוע את מידת הלחץ העודף שמתפתח בתוך העין. למרבה הצער, הרפואה המערבית אינה מסוגלת לרפא לחלוטין גלאוקומה בעיניים אך בהחלט ניתן להאט ואף לעצור את קצב ההתקדמות שלה וזאת באמצעות תרופות, לייזר וניתוחים שונים.

אפשרות נוספת היא לפנות לרפואה הסינית. בעוד הרפואה המערבית מתמקדת אך ורק בעין עצמה ובטיפול בתסמיני המחלה, הרפואה הסינית מתייחסת אל האדם כמכלול וטוענת כי הופעת גלאוקומה ומחלות אחרות היא תוצאה של חוסר איזון של הגוף והנפש וכי יש ראשית כל לטפל בכך. הדבר מתבצע

באמצעות תזונה מותאמת אישית, צמחי מרפא וטיפולי דיקור סיני. השילוב של כל אלה יחד עם הטיפול הרפואי הוכח ככזה שמאט את קצב התקדמות המחלה ועוצר את ההתדרדרות בראייה. בנוסף, הרפואה הסינית דואגת לשפר את מדדי ערכי לחץ הדם, הסוכר והכולסטרול של חולה הגלאוקומה, מה שמשפר עוד יותר את התמונה הקלינית ותורם להצלחת הטיפולים כמכלול.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה