שאלות ותשובות על הורמון HCG- הורמון ההיריוןמהו הורמון ההריון הורמון Human chorionic gonadotropin הוא הורמון המיוצר מהשלייה בזמן הריון. ההורמון יכול להתגלות דרך השתן (בבדיקות ביתיות) או בבדיקת דם.
הוא יתחיל להתגלות מהיום ה10 להפרייה, ויכפיל עצמו כל 48 שעות.
הרמה תמשיך לעלות עד כמעט סוף השליש הראשון להריון. ניתן לעקוב אחר העלייה והכפלותיה בדם בשבועות הראשונים כדי לאמוד את תקינות ההריון.

קרדיט תמונה :depositphotos

מתי אפשר להתחיל לבדוק את ההורמון דרך בדיקה ביתית/דם-


החל מהיום ה10 להפריה ניתן לנסות לגלות בבדיקת שתן (לא תמיד תהיה תשובה מדוייקת ולכן כדאי בבדיקה ביתית לחכות ליום האיחור כדי לבצעה).
ככל שהימים יעברו, רמת ההורמון תעלה והתשובה תהיה יותר וודאית.  

לאלו ערכים לצפות בתחילת ההריון

רמת ההורמון צריכה להכפיל עצמה כל 48 שעות. במידה ולא, יכולות להיות כמה סיבות לכך:
1. חישוב לא נכון של שבוע ההריון- מאחר וגיל ההריון לוקח בחשבון את המחזור האחרון, נשים עם וסת לא סדירה לא תמיד תדענה לחשב בדיוק מתי היתה ההפריה. מסיבה זו רמת הביטא לא תמיד תשקף את גיל ההריון במדויק.
2. הפלה נדחית- מצב בו יש השרשה איך ההריון לא ממשיך להתפתח. במצב זה רמת ההורמון תחדל מלעלות, ובשלב מסוים יתחיל דימום וההריון יפול.
3. הריון חוץ רחמי - מצב רפואי נדיר אך מסוכן בו ההריון מגיע לחצוצרה (ברוב המקרים) ולא לרחם, ושם ישתרש. לא ניתן להמשיך את ההריון כשמדובר בהריון חוץ רחמי.

 

האם ניתן לדעת דרך בדיקת דם האם מדובר בהריון אחד או תאומים?


אם נסתכל בטבלת HCG נראה טווחים לכל שבוע הריון. אם התוצאה היא מעבר לטווח, ישנה סבירות מסויימת להריון עם יותר מעובר אחד. אני אומר סבירות מאחר ורמה גובה יכולה גם להצביע על מצבים אחרים:
1. הריון מולרי
2. חישוב שגוי של שבוע ההריון
כדי לדעת בוודאות אם יש יותר משק אחד, עליך לגשת לרופא לבדיקת אולטרסאונד.

 

האם ישנם מצבים אחרים בהם רמת ההורמון יכולה לעלות?


כן. אמנם אלו מצבים נדירים, אך במקרים הבאים רמת ההורמון יכולה לעלות:
1. מחלות כליה מסוימות
2. סוגים מסוימים של סרטן
3. הריון מולארי
4. תרופות פריון מסוימות

 

עד כמה בדיקות ביתיות אמינות

ישנן בדיקות שטוענות לגילוי ההריון עוד לפני האיחור במחזור. המועד הנכון ביותר לביצוע הבדיקה הביתית כדי לא לקבל תשובת False negative- תשובה שלילית כשלמעשה קיים הריון, הוא ביום האיחור. מאוחר ודיוק הבדיקה תלוי במועד הביוץ, וביוץ לא חייב להגיע בדיוק בזמן, רצוי לבצע את הבדיקה רק אחרי האיחור במחזור. הדרך הטובה ביותר לדעת אם הינך בהריון היא באמצעות בדיקת דם או שתן ולאחריה בדיקה אצל רופא/ת הנשים שלך.

בריאות שלמה

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה