הפייסבוק בישראל הוא האתר השלישי הנצפה ביותרמה הבינו הישראלים יותר מאשר שאר העולם? אם אתם רוצים לראות סרטונים מקוריים על אירועים שונים, אם אתם רוצים לראות מה באמת קורה במקומות מסוימים אתם מחפשים אותם בפייסבוק.
איילת מ. מיטש שוחה בתוך הפייסבוק ומסיקה מסקנות

 למה פייסבוק חשוב כל כך לנו ולישראל?

כשפייסבוק נוסד ב-2004 על ידי קבוצת סטודנטים באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, הכוונה של מייסדיה הייתה לפתוח רשת שתחבר סטודנטים כמוהם בעיקר להיכרויות. לקח להם זמן קצר מאוד להבין את הפוטנציאל של הרשת גם מחוץ לעולם האוניברסיטאות האמריקאי השוקק. היום, יש בפייסבוק כמיליארד דפים של משתמשים, חלקם בוודאי כפולים, אבל המספרים מרשימים בכל זאת. בישראל האתר הוא השלישי הנצפה ביותר וזה לא רק בגלל החמימות של הישראלים שאוהבים אנשים. יש גם סיבות רבות נוספות.

 איילת מ. מיטש

קלישאת מדורת השבט החדשה

גם אם אתם לא בפייסבוק, אתם יודעים מה זה. מי שלא כאן בדרך כלל מתרץ את זה כפחד מחשיפה עצמית או רתיעה מהחשיפה המוגזמת שאנשים מרשים לעצמם. כאן גם המקור לאי הבנה של תפקידו של פייסבוק בעידן התקשורת הדיגיטלית. קל לטעות ולתאר את ההצלחה של פייסבוק כהצלחה של מציצנות ושיתופים וולגריים של תכנים אישיים. העניין הוא שפייסבוק כבר מזמן אינו אתר של תאוות פרסום אישי בלבד.

בתקשורת נהוג לדבר במונחים של "מדורת שבט", המקום שבו כולם נפגשים ומחליפים מידע. סוד ההצלחה והחשיבות של פייסבוק הוא בכך שהוא הפך להיות המקום שבו כולם נפגשים משום שכבר אין היום טלוויזיה אחת לכולם, ואין היום עיתונות כמעט שבה קוראים כולם את מה שחשוב, ואין היום כמעט כיכר עיר מרכזית שבה יושבים ומקשיבים לסיפורים של אנשים על החיים. במקום זה, זה קורה בפייסבוק ובשאר האתרים שמשמשים רשת חברתית. פייסבוק הוא כיכר העיר המרכזית של פעם, והוא מקור המידע העיקרי שלנו על בני משפחה וחברים, על זרים ועל סלבז שמעניינים אותנו, וגם על כאלה שלא.

אי שביעות הרצון מהתקשורת הממוסדת

שאלו את עצמכם איפה אתם מוצאים הכי הרבה מידע חדש על מה שקורה. בימים אלה מדובר בעיקר בפיגועים, לצערנו. אם אתם רוצים לראות סרטונים מקוריים על אירועים שונים, אם אתם רוצים לראות מה באמת קורה במקומות מסוימים אתם מחפשים אותם בפייסבוק, וזה קורה גם בגלל סיבה נוספת – זה לא משנה מהי דעתכם הפוליטית, כבר קיבלנו יותר מדי הוכחות לך שהתקשורת בעולם ובישראל בפרט אינן אמינות דיין כדי להציג את כל התמונה.

זה קורה במיוחד כשהשכל הישר שלנו שמבין אירועים מתנגש במציאות שמנסים ליצור לנו בתקשורת במסחרית הממוסדת. אנחנו נתקלים ביותר מדי מקרים שבהם אנחנו מקשיבים לפרשנים ולכתבים ואנחנו יודעים שדברים קרו אחרת, או לא בדיוק כמו שהציגו זאת, או שלא נתנו לנו את המידע המלא.

זה לא משנה אם אתם ימין או שמאל, למרות שבאשקלון די ברור מהי הנטייה הפוליטית, הדיסוננסים שבין העובדות לבין דרך הצגתן דוחפים אותנו לחפש מקורות מידע חלופיים לחדשות שאנחנו רוצים לדעת. במקום הראשון עומד פייסבוק כמקור מידע כזה, בגלל פשטות השיטה שמאפשרת העלאת תכנים מיידיים לכולם. כלומר, בימינו כל אדם נחשב לעיתונאי ברגע שיש לו סמארטפון עם מצלמה וחיבור לאינטרנט.

פייסבוק מגיע לאנשים בכל העולם, נצלו זאת להסברה

הסיבה שבגללה פייסבוק הפך להיות הרבה יותר מרשת חברתית והוא משמש היום רשת להפצת מידע וחדשות ברחבי העולם, היא שהוא מאפשר לכם בקלות לתקשר עם אנשים ברחבי העולם. למעשה, בשלב כלשהו הנהלת פייסבוק הבינה בעצמה את התפקיד שהיא ממלאת בחיבור אנשים מרחבי העולם, שהוסיפה כלי לאתר לשעת חירום, שבעזרתו אנשים מעדכנים את קרוביהם בזמן אסון, אם שהו באזור האסון, חלילה. את ההיבט האוניברסלי הזה ממשלות וארגונים רבים גילו כאמצעי להפיץ הסברה משלהם, ובכך לעקוף כלי תקשורת ממוסדים שהאג'נדה שלהם לא מתירה לארגונים שונים פתחון פה אצלם.

דוגמה להשתקת מידע ודעות כזאת התגלתה לא מזמן כשבפייסבוק הופצו סרטונים על הפיכתה של שוודיה לבירת האונס העולמית. סטטיסטית, זה קרה בגלל ריבוי המהגרים המוסלמים אליה מאפריקה ומהמזרח התיכון, אבל זה הושתק בגסות על ידי כלי התקשורת השוודיים ששיקרו בנגוע לכך. לפי פאט קונדל, פובליציסט בריטי, התקשורת השוודית לא מכונה לדווח על הנתונים הסטטיסטיים או המקרים האלה או להסגיר את מוצא האנסים.

התוצאה המחרידה היא סיכון חייהן ושלומן של נשים שוודיות רבות שמוקרבות על מזבח התקינות הפוליטית. לא היינו יודעים על כך לולא הסרטונים היו מופצים בפייסבוק. בדיוק בשביל זה הוא קיים, אבל לא רק נגד המוסלמים, אלא גם כדי לחשוף שלא כולם כאלה. זה קורה, לצערי, רק בפייסבוק. רק שם התמונה השלמה והמדויקת יותר נפרשת לנגד עיניכם.

הרי, איך עוד הייתם יודעים שיש ערבים בישראל ובעולם שתומכים בישראל ומסכנים את חייהם כדי לספר את זה? הרי התקשורת הישראלית לא מוכנה לספר על ערבים שהם אוהדי ישראל, אלא אם כן עיתונאית אמיצה כמו לוסי אהריש יוצאת נגדה וחוטפת על כך מהקולגות שלה שטוענים שהיא קרבן לתעמולה ישראלית-ימנית.

מלחמה על התודעה הכוזבת של העולם נגדנו

זאת גם הסיבה שאני כותבת את הטור הזה הבוקר. יחד עם חברים לדעה, שאת רובם לא פגשתי מעולם, אנחנו משלבים כוחות כדי להסביר עובדות ונתונים סטטיסטיים ממה שאנחנו יודעים ומכירים, כדי להזים הסברה שקרית נגד ישראל. את הכלי הזה מנצלים מצוין בשמאל, משום ששם נמצאים הרבה אנשים תקשורת בעלי קשרים ברחבי העולם, והם בעלי גישה ישירה וזמינה יותר לתקשורת על כל גווניה. הם אלה שמחדירים את האג'נדה שלהם לתקשורת הממוסדת, ולנו לא נותר אלא להפיץ מידע ולהסביר את המציאות כפי שהיא באמת, בכלים שנותרו לרשותנו.

לא לוותר, כי אפשר לנצח

פייסבוק הוא הבמה שעליה התחוללו ההפיכות בעולם הערבי בשנים האחרונות, במה שנודע כאביב הערבי. פייסבוק מחולל מהפכה כלכלית ואצלנו הוא סייע למארגני המחאה החברתית שכעת מתפכחים ממנה. פייסבוק יכול לשנות את התמונה גם בכל מה שקשור לתמונה הישראלית שהוטבעה בתודעה הכוזבת של רוב האנשים בעולם, ולעודד תמיכה בנו ובעובדות.

גם אם האנגלית שלכם אינה במיטבה כל תגובה עוזרת. חפשו את הדפים האלה של כלי התקשורת והארגונים. חשפו בנימוס ובאסרטיביות את העובדות והפריכו את השקרים. המלחמה שמתחולל כעת בעולם היא מלחמה על התודעה לא פחות מאשר מלחמה בטרור עצמו, והיא עשויה לסייע גם בעניין הביטחוני. יכול להיות שאני נאיבית יחסית לאשת תקשורת, אבל אני מאמינה שגם אם זה ייקח זמן, נוכחות קבועה ועיקשת תיצור בסופו של דבר את השינוי לטובת העובדות והאמת.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה