ערבות מדינה לתכנית מחיר למשתכןועדת הכספים אישרה היום (שני) את הערבות, בשלב הראשון הערים, לוד ועפולה, אולם כל הערים המשתתפות בתכנית יזכו לתנאים דומים. היוזם, שר האוצר, משה כחלון

ערבות מדינה בסך 550 מיליון שקל אושרה בוועדת הכספים, לטובת פרויקטים שיוקמו במסגרת תוכנית מחיר למשתכן בלוד ובעפולה. בחוזי ההתקשרות הבאים עם הקבלנים יתווסף סעיף המחייב אותם להבטיח את ערבות הבנקים על פי חוק המכר, ולא להסתפק בהערת אזהרה.

 הקבלנים יפוקחו וילוו לאורך הפרויקט על ידי רואי חשבון ועורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות חברת דירה להשכיר. הערבות נדרשת מאחר שהקמת דירות אלה איננה מבוטחת לפי חוק המכר (דירות), כיוון שחלק מהקבלנים שזכו במכרזי התוכנית אינם זקוקים לליווי פיננסי ומסתפקים בחלופה שמציע החוק - לליווי ברישום הערת אזהרה בטאבו לגבי הדירות.  

שר האוצר פנה ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, בבקשה להעניק ערבות של 550 מיליון שקל לתוכנית הממשלתית לשני הערים, לוד ועפולה.

יצחקי חזר והדגיש כי מדובר בהסדר זמני שיבטיח את יכולת הביצוע של הקבלנים לפחות לגבי 1,500 דירות נוספות, אם הם לא יגיעו עם הבנקים להסדר לפי חוק המכר. שר האוצר ציין בפנייתו לוועדה כי עד כה זכו במכרזי התוכנית קבלנים שייבנו ל-9,743 יחידות דיור. יצחקי הוסיף כי הכוונה בתכנית לדאוג בשלב ראשון לכ-100 אלף חסרי דיור עד סוף 2017.

 במכתבו של כחלון לגפני נכתב כי "חוק המכר קובע מספר חלופות שמטרתן להבטיח את השקעתם של רוכשי דירות. חלק מהקבלנים אשר זכו במכרזי מחיר למשתכן בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי מתאגיד בנקאי לפרויקט הבניה שאותו התחייבו לבנות, אלא הסתפקו בחלופה אחרת הקבועה בחוק המכר, שלפיה ניתן להבטיח את השקעותיהם של רוכשי הדירות בפרויקט באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם.

 "לאחרונה, הובא לידיעתנו כי על אף האפשרות לרישום הערת אזהרה כאמור, המהווה חלופה אפשרית על פי חוק המכר, בהיעדר בטוחה מסוג ערבות חוק מכר או ביטוח, נוצר פער בין מועד העמדת המשכנתאות על-ידי הבנקים לבין תזרים הפרויקט, כך שהרוכשים אינם מסוגלים לשלם לקבלן את תמורת הדירה במועד שיאפשר מימוש של חוזה רכישת הדירות ובנייתן.

 "פתרון הבעיה הכרחי למימוש הפרויקטים בהם נבחרו קבלנים לביצוע העבודות, עבור רוכשי דירות אשר זכו בהגרלות וממתינים למימוש זכאותם. לפיכך, החלטתי לתת ערבות מדינה לבנקים אשר תתממש במקרה שבו פרויקט הבנייה לא יושלם".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה