מחיר למשתכן, האם זה כדאי?תוכנית הדגל של משרד האוצר מחיר למשתכן תופסת תאוצה בשנה האחרונה, עשרות פרוייקטים יצאו לשיווק ברחבי הארץ ואלפי זוכים ממשו את זכאותם לרכישת דירה בתוכנית דיור למשתכן אך האם זה באמת כדאי?

 מטרת תוכנית דיור למשתכן היא לתת לזוגות הצעירים דיור בר השגה במחירים שפויים המשקפים הנחה מהותית משווי השוק של הדירה, יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ההנחה הניתנת באיזורים השונים בארץ ובפרויקטים השונים אינה זהה. ישנם מקומות בהם ההנחה המגולמת הנה 30% ממחיר השוק וישנם מקומות אשר ההנחה המגולמת הנה בגובה 10% ואף פחות. כמו כן מוטלת עליכם מגבלה שלא למכור את הדירה המשך 5 השנים הראשונות, בנוסף, רוב הבנקים היום מערימים קשיים באישור משכנתא בחלק מפרויקטים אלו ולעיתים רוכשי דירות בפרויקטים אלו מוצאים מפגרים בתשלומי הדירה עקב עיכובים באישור המשכנתא או גרוע מכך ללא אישור משכנתא בכלל.

מה צריך לקחת בחשבון כאשר שוקלים לרכוש דירה במחיר למשתכן?

מכיוון שהתוכנית עובדת בשיטה של מכרז, קיימת סבירות גבוהה שתמצאו את עצמכם רוכשים באיזור שאתם לא מעוניינים לגור בו או בגלל בעיר מרוחקת שאין לכם שום קשר אליה, במצב כזה עליכם לחשוב האם הנכם מתכוונים באמת להעתיק את מקום המגורים שלכם ולגור בנכס או שהנכם מעוניינים להשכיר את הנכס. בנוסף, יתכן מצב בו תרכשו דירה גדולה יותר בפועל מהדירה אותה אתם באמת צריכים עקב היצע הדירות שקיים. במקרה והנכם רוכשים את הדירה להשקעה, עליכם לחשוב האם באמת מדובר באיזור ביקוש והאם יהיה קל להשכיר את הדירה ובכמה, כמו כן עליכם לקחת בחשבון כי באיזורים בהם ישנם פרויקטים גדולים של דיור למשתכן, יתכן והיצע הדירות יהיה גדול מידי ולכן יהיה לכם קשה להשכיר את הנכס ואף קשה למכור אותו בעתיד שכן כמוכם בוודאי יהיו עוד הרבה רוכשים אשר יהיו מעוניינים למכור את הדירה בתום 5 שנים והשוק יהיה מוצף בדירות דומות שלא יהיה להם מספיק ביקוש.

במידה והתמזל מזלכם וזכיתם בדירה באיזור בו אתם רוצים לגור, כדאי לבדוק מה מחיר השוק האמיתי של דירות דומות באיזור ולא להסתפק בהצהרה על הנחה שקיבלתם על הנייר, לעיתים תופתעו לגלות שקבלנים באיזור זה משווקים דירות במחירי מבצע שאינם נופלים ממכירי הדירות הנמכרות על ידי משרד השיכון או דירות במפרט עשיר יותר שתואמות לרצונות והצרכים שלכם, במקרה של רכישת דירה שאינה מדיור למשתכן, לא תצטרכו להתפשר על מיקום הדירה או גודלה והמפרט שלה.

איננו אומרים שתוכנית דיור למשתכן אינה משתלמת יחד עם זאת, אנו אומרים כי אין לסמוך על כך בעיניים עצומות וחייבים לבצע את כל הבדיקות הנדרשות כמו שעושים כאשר רוצים לרכוש דירה רגילה. החלטתם לרכוש דירה, בין אם בתוכנית מחיר למשתכן או דירה אחרת, חובה לקבל אישור עקרוני למשכנתא לפני חתימת חוזה מחייב. בדקו בחברת ייעוץ משכנתאות האם יאשרו לכם משכנתא, מה גובה ההחזר החודשי הצפוי וקבלו ליווי משלב אישור המשכנתא ועד קבלת הכסף מהבנק כולל מכרזי ריביות בין בנקים שיחסכו לכם עוד הרבה כסף.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה