ילדי החוף של "חופיקס"על מיזם ה"חופיקס" שמעתם? מיזם של עיריית אשדוד שמספק לכם כיסאות, שולחנות ושמשיות במחיר מצחיק וגם מספק תעסוקה לבני הנוער בעיר. פגשנו שני בני נוער שעובדים במיזם, על מנת לשמוע על החוויה.

אבישג ויצמן וירין לוי הם שני בני נוער בגיל 14 וחצי ממקיף ז', שנייה לפני כיתה ט', ובמקום לרבוץ כל היום סתם בים- הם מעדיפים לעבוד בו. הם ידידים טובים ומנצלים את החופש כדי לחסוך כסף לחוויות משותפות נוספות.

אז ספרו לי מזווית הראייה שלכם, מה זה הפרויקט הזה?

"יש הרבה חופים באשדוד ואנשים באים ורוצים להשכיר כיסאות, שמשיות, שולחנות וזה יקר. יש כאלו שמשכירים כיסא ב15 שקל וזה אפילו לא עד סוף היום. העירייה לקחה יוזמה ורצתה להוריד מחירים ושכולם יהנו מכיסאות טובים ולא יצטרכו לסחוב מהבית.

בנוסף, העירייה הבינה שאין לנו תעסוקה בקיץ ואנחנו צריכים לעבוד, כי כמה אפשר לסחוט את ההורים, וגם אין הרבה מקומות תעסוקה לגיל שלנו. אז החליטו לקחת יוזמה ולארגן שגם האנשים ייהנו וגם אנחנו נהנה מהכסף ומהעבודה, וככה גם נעריך את הכסף שקיבלנו מעבודה קשה ולא סתם ככה מההורים."

פרוייקט "חופיקס" פועל בחוף מי עמי בפעילות מצומצמת בימי שישי-שבת ובחוף טו' במהלך כל השבוע עם כבערך 900 כיסאות. אבישג משתפת אותנו כי לדעתה, לאור הצלחת הפרוייקט, בשנה הבאה הוא יפעל בעוד חופים בעיר.

איך מתקבלים לעבודה?

"יש מתנדבים מטעם הרווחה, מצוות נטלי, שמגיעים לפארקים ומחלקים פליירים ושואלים אם יש לנו תעסוקה בקיץ. הם מגישים טפסים ואישור רפואי ואם את מתאימה, אין תנאים מסוימים מעבר. יש כאלו שמתקבלים גם מטעם הרווחה- ויש להם עדיפות."

מה הם תנאי העבודה?

"יש משמרת בוקר שהיא מ8 עד 1 וחצי ומשמרת ערב מ1 וחצי עד 7 בערב. אנחנו מקבלים את כל התנאים הסוציאליים, הסעות, אוכל ו150 אחוז שכר בשבתות- שזה יוצא 37 וחצי שקל לשעה- שזה המון."

ירין: "בחוף טו' העבודה היא הרבה יותר קשה והתנאים לא בהכרח מתאימים לילדים בגיל שלנו, יש 900 כיסאות ובסוף יום עבודה גם צריך לאסוף אותם, זה מאוד קשה. אבל השכר שווה את זה, אנחנו לא מתלוננים. "

בכל משמרת בוקר ומשמרת ערב יש יחד עם בני הנוער מדריך, עם ניסיון כלשהו בתנועות הנוער או בתחום ההדרכה, מעל גיל 18- שכמובן נמצא שם לכל בעיה שתעלה.

ניסיתם גם עבודות אחרות?

אבישג: "אני עובדת בחנות נעליים של סבא שלי ובעקרון ניסיתי להתקבל למלצרות אבל זה לא לגיל שלי."

ירין: "גם ניסינו ביחד ללכת לעבוד בקיוסק וזה לא כל כך הלך."

מיזם "חופיקס" הוא פתרון מצוין לבני הנוער שעובדים בו, בגילאי 14-16, שלמרות רצונם להיות עצמאיים באופן מסוים ולהרוויח כסף משלהם, לא מתקבלים לעבודה ברוב המקומות. כאן הם יכולים לעבוד, לקבל שכר טוב, לחסוך וגם במובן מסוים, לעזור להורים. הנערים בפרוייקט עובדים במשך שבועיים באחד החופים, נהנים מהבריזה של הים ותחושה מספקת של עבודה ומשכורת משלהם.

אז מה התכנונים שלכם, למה אתם חוסכים?

אבישג: "אני לוקחת את הכסף לאילת, ושיהיה לי, תמיד טוב שיהיה כסף."

ירין: "אנחנו נוסעים לתא לטייל קצת."

אם מישהו רוצה להתקבל לעבודה הזו?

"עכשיו זה כבר לא אפשרי, מלא רודפים אחרי העבודה הזו. אבל בשנה הבאה, צריך ללכת חודש לפני למשרד הרווחה, לבקש את הטפסים, להחתים את ההורים וזהו."

הפרוייקט פועל כל השבוע בחוף טו' ובימי שישי-שבת בחוף מי עמי ומציע כיסאות, שמשיות ושולחנות במחיר של 2 ₪ לתושבי העיר ו5 ₪ לתושבי חוץ. שווה, קל, ועוזר לנוער בעיר. אז קדימה, לים.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה