התביעה בפיפ"א על סך קרוב למיליון יורו שמלחיצה את שירצקיהבלוגר, אופיר סער, מביא באתר וואלה, סיפור מדהים הקשור להפועל אשקלון ולעיריית אשקלון שאיך שהוא השתחלה לתביעה נגד השחקן אוסיי מאולי

 הרוויח על קולמה, יפסיד על מאולי?

רק לאחרונה קבעה פיפ"א כי עירוני קרית שמונה זכאית לפיצוי של כ-670 אלף דולר מברסט ומג'ון קולמה, לאחר שהפר חוזה עם קרית שמונה וחתם בקבוצה הצרפתית. בחודשיים האחרונים החלה פיפ"א לדון בתיק נוסף שקשור לקרית שמונה, כאשר הפעם היא הנתבעת. התביעה הוגשה על ידי עיריית אשקלון והפועל אשקלון בנוגע לחלוץ אוסיי מאולי. אשקלון, באמצעות עורך הדין רועי רוזן, טוענת כי לפני כשנתיים קרית שמונה צירפה את השחקן, על אף שהיה קשור בחוזה בן שלוש שנים עם הקבוצה מהדרום. עוד לפני שהחתימה את מאולי, הוזהרה קרית שמונה על ידי עורך הדין אפרים ברק, שייצג את אשקלון כי אם תעשה זאת, תיתבע בסכום של כ-1.5 מיליון יורו.

הנה הסיפור. למעשה, יש דמיון רב בין המקרה של קולמה לזה של מאולי. קולמה, על אף שהיה תחת חוזה בקרית שמונה, שוחרר על ידי פיפ"א לברסט הצרפתית. בנושאים של מחלוקת, פיפ"א משחררת שחקן לקבוצה בה יחפוץ, אך מנגד לא שוללת את האופציה כי קבוצתו תיתבע בעתיד על ידי המועדון ממנו הוא משוחרר, או זה שאיתו הפר חוזה.

במקרה של מאולי, מדובר בסוגייה לא פשוטה. אי אפשר לשכוח את המקרה של השחקן עם פרוספר אזגי והקלטת של הבוס האשקלוני, עם האמירה הגזענית "תסביר לו שכושים כמוהו..." והאלימות שליוותה את הפגישה. מאז אותו אירוע, למעשה, החל הפיצוץ בין הצדדים. באשקלון טענו שמאולי חתום לשלוש שנים, השחקן טען שחתם לשנה אחת, וחוזה לשנתיים נוספות בעברית שהוגש לבקרה נעשה בלא ידיעתו וחתימתו זוייפה.

בתום אותה העונה החליט מאולי שהוא מפר את החוזה עם אשקלון וחוזר הביתה לגאנה. הוא החליט לשחק בקבוצה חובבנית, אך משההתאחדות הגנאית הגישה בקשת שחרור להתאחדות הישראלית, היא קיבלה תשובה כי לשחקן חוזה לשנתיים נוספות באשקלון וההתאחדות לא מוכנה להעניק לו את השחרור.

ההתאחדות הגנאית ביצעה פנייה לפיפ"א. כפי שניתן לראות במסמך המצורף, בדיוק כמו במקרה של ג'ון קולמה, פיפ"א שיחררה את השחקן, אך מצוין בפירוש כי הדבר נעשה לאור בקשת השחקן לשחק קרוב לביתו כחובבן. המלה "חובבן" מצויינת אינספור פעמים במסמך ההחלטה לשחרר את מאולי לגאנה.

מסמך פיפ"א המאשר כי חוזה מאולי ישחק כחובבן בגאנה (סריקה)

מאולי אכן חזר לגאנה, אך לאחר כמה חודשים קרית שמונה נכנסה לתמונה. הקבוצה התעניינה בשחקן ומבחינתה פנתה לקבוצה הגנאית בה היה רשום. קרית שמונה אף חתמה על הסכם השאלה עם הקבוצה הגנאית ושילמה השאלה של כ-70 אלף דולר על לתום העונה עם אופציה לרכישה.

יש לציין, כי לפני ההחתמה של מאולי, איזי שירצקי וקרית שמונה הוזהרו מספר פעמים על ידי עורכי הדין של אשקלון, בראשות אפרים ברק, שהבהיר להם כי אם יחתימו את השחקן מבלי להגיע להבנות עם אשקלון הם יהיו חשופים לתביעה גדולה. ברק אף הבהיר בזמנו לשירצקי שעם כל נסיונו בפיפ"א, תהיה זאת טעות להחתים את השחקן מבלי להגיע להבנות בין הצדדים.

שירצקי התייעץ באותם הימים עם גורמים בכירים בהתאחדות ויועצים משפטיים, ולאחר התלבטות החליט בסופו של דבר ללכת למהלך. התביעה של אשקלון שכבה במשך שנתיים, ורק לפני כחודשיים החליטו בפיפ"א לעסוק בה ודרשו מקרית שמונה כתב הגנה לתביעת אשקלון. שירצקי ניסה להוריד את אשקלון מהסיפור ואף שוחח בנושא עם פרוספר אזגי, אך הדבר לא צלח ופיפ"א תמשיך לדון בתביעה. בקרית שמונה הגישו לאחרונה כתב הגנה באמצעות עורך הדין אלדד אהרוני ולא רצו להגיב רשמית לתביעה. הם מסרו כי "את מה שיש לנו לומר רואים היטב בכתב ההגנה".

חשוב לציין, כי כמו במקרה קולמה תביעת אשקלון היא כנגד קרית שמונה וגם כנגד השחקן. מאולי עצמו נמצא בבעיה, היות שחלק מהבקשה שלו לשחרור מאשקלון הייתה הטענה שהתעללו בו בישראל ובמועדון, אך מנגד חזר בהמשך לישראל ואף בעונה שעברה שיחק בהפועל אשקלון.

בנוגע לסוגיית החוזה, פיפ"א תצטרך להכריע. בהתאחדות בישראל קיבלו את הצד של אשקלון כי למאולי היה חוזה לשלוש שנים, אך מנגד חשבו שגם שירצקי יכול לצרפו. הבעיה הגדולה של השחקן עצמו היא שהיו יותר מדי עדים לכך שאישר להם כי חתם לשלוש שנים בקבוצה מהדרום. בנוסף למאמן דאז אלי מחפוד ומספר עורכי דין שהיו מעורבים וייצגו אותו, באותם הימים התאמן באשקלון הקשר הניגרי קינג ג'ושוע. ג'ושוע הגיש תצהיר לפיפ"א (ראו מסמך), בו הבהיר: "הייתי קרוב מאוד למאולי באותה התקופה והוא אכן אמר שהוא מאושר מכך שחתם באשקלון על חוזה לשלוש שנים".

בכתב התביעה מביאה אשקלון מסמכים ועדויות, לפיהם באותם הימים היו הצעות אטרקטיביות עבור השחקן ממספר קבוצות בליגת העל. ההצעות היו להעברת מספר שחקנים וסכום כספי של מאות אלפי יורו. פיפ"א תחליט בחודשים הקרובים מי מבין הצדדים צודק. בינתיים, מאולי השוקע חתם בינואר בהפועל בני לוד, לאחר שלא מצא את מקומו בהפועל חיפה.

מסמך עדות של קינג ג׳ושוע על חוזהו של אוסיי מאולי (סריקה)

http://sports.walla.co.il/item/2835634

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה