ראשוני: שוק הפחוניםפחת לפח: סוחרי השוק  הופתעו לגלות שאת גג השוק העירוני החדש מצפים לוחות פח. "מתכוונים להכניס אותנו

פחת לפח: סוחרי השוק  הופתעו לגלות שאת גג השוק העירוני החדש מצפים לוחות פח. "מתכוונים להכניס אותנו לתוך כבשן" אומרים הסוחרים.

לאחר שש שנים של צפייה לשוק מפואר ומבנה אדריכלי מפואר שיהווה מוקד משיכה תיירותי לעיר אשקלון הופתעו הסוחרים לגלות שהמבנה שאמור להיפתח בזמן  הקרוב  בנוי  ממבנה ברזל על ריצפת אספלט המכוסה בפח. מהנדסי בניין ששוחחנו אתם  מכנים את ההחלטה כתמוהה וחסרת היגיון "אני מרחם על הסוחרים הם יתבשלו בחום ובנוסף העירייה תצטרך להאיר את המבנה גם בשעות הבוקר והצהריים, מזל שלא ציפו את המבנה באסבסט" אומר אחד המהנדסים. היסטוריה של סחבת:

את הקמת השוק החדש קדם רה"ע הקודם רוני מהצרי, מהצרי הבטיח לסוחרים שתוך מספר חודשים מועטים השוק החדש יוקם ולבינתיים הסוחרים יעברו למקום זמני לא רחוק מהמיקום הנוכחי, מאז הזמני נהפך למשכן קבע. רוני מהצרי החליט להקים את השוק עם גג מיוחד המיובא מגרמניה לאחר שבדק את כל האפשרויות הקיימות והעבודות בשטח החלו, אך הבחירות לראשות העיר שהתקיימו שיבשו את התוכניות לבניית השוק במהלך בזק ותחתיו עלה רה"ע המכהן בני וקנין שהחליט לעצור את הקמת השוק בגלל עלותו הגבוהה, המשך הפרויקט הוקפא לאחר שעלתה המחשבה לכסות  את גג השוק בגג סולרי שיכניס לקופת העירייה כספים, רשות החשמל שאחראית את הקצבת המחסות חשמל הסולרי לא אישרה את התוכנית והפרוייקט "נתקע" לעוד מספר שנים , לפני כחצי שנה הוחלט לבסוף לכסות את גג השוק באריחים שקופים אך התברר שהאריחים הם מהסוג הזול ולא עומדים בתקני האש, הקבלן נאלץ להסיר את האריחים ובמקומו הובא קבלן חדש. לאור התהפוכות הרבות לא ברור מה העלות האמתית של השוק החדש העשוי מהפח והאם באותו מחיר ללא שום העיקובים היינו יכולים לקבל את אותו שוק מפואר בתכנון של רה"ע הקודם מהצרי  במחיר שוק הפחונים. גג של פח, מה המשמעות? הפח שנבחר מהסוג הזול יחסית ללא בידוד קלקר בין שתי שכבות הפח אלה פח מגולבן גלילי ללא בידוד בצבע אלומיניום, לפי הערכת מחיר של בעלי מקצוע מחר  הפח בין 50 - 80 שקלים למ"ר. לפח מספר תכונות מובהקות: א. העברת חום - הפח הוא בין החומרים הגרועים ביותר לבידוד, בימי שמש חמים הפח  לוהט ומהווה כתנור חימום, המשמעות בימי הקץ החמים, הסוחרים והמבקרים יסבלו מחום בלתי נסבל והשוק יהווה כ"חממה". ב. אטום לאור  - כחומר אטום הפח לא מעביר דרכו אור, המשמעות שהשוק יהיה מוצל ויצטרכו להפעיל תאורה רבה כדי להאיר את השוק גם בשעות הבוקר. משוק "ירוק" לשוק "מבזבז אנרגיה" המחשבה שלשמה נדחתה בניית השוק הייתה לחסוך בכספים ובאנרגיה ולנצל את אור השמש כדי לייצר אנרגיה או לפי תוכניות מהצרי לכל הפחות להאיר את השוק באור בטבעי של השמש לא צורך רב באמצעי תאורה, הבחירה בפח מייצרת בדיוק את הפעולה ההפוכה, במקום לחסוך בחשמל או לייצר חשמל העירייה תצטרך להשקיע כספים רבים בקירור המקום ובתאורה. הסוחרים ששמעו על הכוונה אמרו "אם לשם כך סבלנו שש שנים כדי לעבור למבנה מפח כמו בשנות ה-60 אין לנו כבר מילים להגיד". מעיריית אשקלון : הגג בשוק העירוני החדש בגובה בין 6 ל8 , פתוח בצדדים ובחלק העליון ישנם רפפות לאוורור – כך שהאוויר החם עולה למעלה. החומר לקירוי נבדק ואושר מההיבטים הבטיחותיים (כיבוי אש) ותחזוקתיים ולאחר סיום הקירוי תבוצע תאורה.
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה