כנופיית ברמינגהם: הולכת ומשתבחת עם הזמןסדרת הפשע הבריטית שהלכת ומשתבחת עם העונות ועם גודל הסיכונים שהכנופיה לוקחת, היא סדרה טובה שמסמנת ברשימת הצ'ק ליסט כמה וכמה וויים חשובים, אבל מגזימה עם כמה וחוטאת במספר חטאים קטנים

מתוך כנופיית ברמינגהם

"כנופיית ברמינגהם" (Peaky Blinders) הינה סדרה בריטית תקופתית, המתרחשת בשנות העשרים של המאה העשרים, המספרת אודותיה של כנופיית פושעים המתחילים את דרכם המפוארת בעיסוק בהימורים לא חוקיים.

אתם שואלים איך הם השיגו את כוחם? אז ככה, כשמם כן הם. הם מחביאים בכובעי הקסקט שלהם תערים של סכיני גילוח ובעזרתם היו מעוורים את מי שהיה מתנגד להם. הכנופיה מורכבת מבני משפחת שלבי לדורותיה, כשבראשה עומד תומי תומס שלבי (קיליאן מרפי) הבן האמצעי, כשלצדו נמצאים אחיו ארתור וג'ון.

יחד איתם מנהלים את "העסק המשפחתי" הדודה פול גריי (הלן מקרורי) המשמשת כגזברית החברה, ושני האחים הנוספים לבית משפחת שלבי, אחותם אידה שנכנסת ויוצאת מהעסק ופין הבן הצעיר שמשתלב רק כשמגיע לבגרות.

צפו בטריילר הסדרה >>

טוב אחרי הקדמה קצרה ניגש לעניינים. הסדרה בעלת חמשת העונות לבינתיים ללא ספק משתבחת עם התקדמות העלילה ועם השתרגותם של הכנופיה והעלייה במעמדם ובהונם וכיוצא בזה גם אויביהם, שהסיכון הנלווה אליהם גדל. 

הסדרה מביאה עימה קאסט מעולה של שחקנים המדברים במבטא בריטי כבד שבאופן מפתיע היה די נעים באוזן. באופן אישי מצאתי עצמי מחקה אותם לא פעם תוך כדי הסדרה. הקאסט כולל את קיליאן מרפי (טרילוגיית באטמן ו"ההתחלה"), הלן מקרורי המושלמת שהרימה את הסדרה בכמה רמות (סרטי הארי פוטר, "אם, אב ובן"), איידן גילן ("משחקי הכס"), אדריאן ברודי ("הפסנתרן"), טום הארדי ("מקס הזועם: כביש הזעם") ועוד רבים וטובים. קאסט טוב ברוב המקרים עושה את הסדרה, והקאסט בהחלט מגוון ואיכותי וזאת נקודת זכות גדולה של הסדרה.

הסדרה כאמור מחזירה אותנו אחורה בזמן. הסטייל שהסדרה מביאה עימה מהגרביון ושעון הכיס ועד לטלפון הראשון, הכל מוקפד ומדויק. ההקפדה על מראית עין נכונה לתקופת הזמן ומצליחה לשאוב אותנו אל התקופה ולחיות את הרגע ביחד עם הדמויות.

מתוך כנופיית ברמינגהם

נקודת חוזקה נוספת של הסדרה היא שהסדרה שמה נשים חזקות במרכזה ולא מתביישת להדגיש זאת. נשים מביעות את דעותיהן, מקבלות החלטות ועוזרות בניהול חברת שלבי בע"מ. הסדרה אפילו מעלה בעונה השלישית את נושא השכר הנמוך של נשים לעומת גברים ונשות הכנופייה יוצאות לצעדת שביתה על המצב והיחס של נשים. בנוסף, הסדרה כל הזמן מעלה את זה שחברת שלבי היא חברה מודרנית המשלבת בה גברים ונשים כאחד.

אתם יכולים להסכים איתי שאין סדרה שמחשיבה את עצמה בלי שיהיה בה איזה יהודי אחד או שניים. אז הפיקי בליינדרז עושים עסקים עם כנופיית יהודים בקמדן טאון שבראשה עומד אלפי סולומונס, נבל שמקיים יחסי אהבה שנאה עם תומי, וזה בעצם מה שעושה את הקשר עם הדמות הזו לכל כך כיף ולא צפוי.

אלפי הוא אולי הדמות המעניינת והמגניבה ביותר בסדרה. אני יודעת שהיא לא הדמות הכי חשובה בסדרה אבל חבל שאנחנו מקבלים אותה רק בטעימות. הייתי רוצה להכיר את הדמות הזו יותר לעומק.

עוד דבר שאפשר להסכים עליו הוא שסדרה שלא מפחדת להרוג דמויות ראשיות היא בדרך כלל סדרה טובה. ראה ערך "משחקי הכס" ו"ויקינגים" שעשו חיל ורצחו בדרך לתהילה כל דמות מרכזית שעמדה להם בדרך.

אז גם הכנופייה מאבדת אנשים טובים בדרך. לפעמים נראה שזה קורה רק שכדי ארתור יצעק "אף אחד לא מתעסק עם הפיקי פאקינג בליינדר" אחרי שבדרך כלל כבר התעסקו. טוב הוא לא הדמות הכי חכמה שיש, אבל היא בהחלט אחת שמצליחה להיכנס ללב.

אחרי שעפנו קצת על הסדרה אני רוצה קצת להרוס את המסיבה. עם כמה שהסדרה מגניבה היא חוטאת בניסיון להאכיל אותנו רגש בכפית. למרות שגם הטקסט והשחקנים שציינתי מעולים, לא צריך כפית מזהב כדי להתרגש מהם.

הדבר בא לידי ביטוי במוזיקה מוגזמת, בקולות נשימה שלפעמים תלושות מהמתרחש בסצנה. כשהשימוש באלמנטים אלה בא במטרה להכניס אותנו ללחץ או למתח שהדמות מרגישה ברגע נתון, זאת למרות שהמצב עצמו מלחיץ מספיק גם בלי ששמו קולות נשימות ברקע.

חטא נוסף של הסדרה, אם כבר בנוצרים קתולים עסקינן, הוא שימוש מוגזם באפקט של סלואו מושן, שיוצר אובר דרמתיות. השימוש בסלואו מושן נעשה כשהכנופייה נכנסת למשרד או לפגישה מאיימת. הם הולכים ביחד בצורת פירמידה כשהם מסדרים את בגדיהם תוך כדי הליכה עם מוזיקה מגניבה ובועטת ברקע.

אואו איזה אפקט נכון? אבל הדבר נטחן במשך חמש עונות בממוצע שלוש פעמים בפרק. במקום ליצור את הפאן המגניב שהאפקט צריך לעורר, הוא נהיה נדוש ומאבד מהאפקט לגמרי, עד שלפעמים רציתי לסגור את הטלוויזיה.

בנוסף, יש שימוש לא מתאים בטכניקת המונטז'. מי שלא מכיר מדובר בטכניקה אשר משלבת שתי סצנות או יותר כשהן מעורבבות אחת בשנייה. משתמשים בטכניקה זו בדרך כלל כשרוצים ליצור מתח, או הקבלה.

נניח בכדי להראות מה דמות אחת עושה באותו זמן שדמות אחרת שקשורה אליה עושה משהו אחר. הסדרה משתמשת בטכניקה הזו בלי הצדקה. מרגיש שנשאר לסיום הפרק חמש דקות, ונשאר לערוך שתי סצנות. הם חשבו בינם לבין עצמם מה אפשר לעשות ועלו על הפתרון הזה.

טוב אז רמת הסדרה עולה ככל שאנחנו מתקדמים עם העונות ועם הסיכונים שהכנופיה לוקחת, כשכולם נגררים אחרי תומי המנהיג. היא סדרה טובה שמסמנת ברשימת הצ'ק ליסט כמה וכמה ווים חשובים, אבל מגזימה עם כמה וחוטאת במספר חטאים קטנים. הסוף של העונה החמישית בהחלט עושה חשק לעוד. האם תומי מאבד את זה סופית? כנראה שנהיה חייבים לחכות. עד אז אל תתעסקו עם הפיקי פאקינג בליינדרז.

🔔🔔🔔 🔔🔕 (4 פעמונים מתוך 5)

ענבל הקניין B.A קולנוע וטלוויזיה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה