נשמתה של האומה הצרפתית נעלמת ולבה של פריז ושל צרפת נפצעהלהבות הכו בלב ליבה של פריז - קתדרלת נוטרדאם שנבנתה בימי הביניים - שני צריחיה המעוטרים בגרגוילים, הסמל עולמי של צרפת עלו באש כלא היו. אתר המורשת העולמי אותו פוקדים בכל שנה כ-14 מיליון תיירים ומאמינים קתולים נשרף ואיתו נשרפו לבבותיהם של הצרפתים.

נוטרדם

תחושת האובדן ניכרה על פניהם של העוברים והשבים. רבים מהם מחו דמעה כשהבינו שהקתדרלה כפי שהכירו אותה היא נחלת העבר. "זאת ההיסטוריה שלנו, הספרות שלנו, הדמיון שלנו, התרבות שלנו המקום בו חווינו את רגעינו הגדולים ביותר", אמר נשיא צרפת עמנואל מקרון שהגיע למקום. והתחייב: "יחד נבנה מחדש את נוטרדאם".

המבנה האייקוני נשזר בהיסטוריה של פריז מאז החלה בנייתו בסוף המאה ה-12 ועד סיומו לאחר כ-200 שנה. שם בנוטרדאם הכריז נפוליאון בונפרטה על עצמו כשליט צרפת. הפעמון הענק שנתלה ממנו בישר על שחרור העיר מהשלטון הנאצי ב-24 באוגוסט 1944, והביא לסיום השנים החשוכות תחת השלטון הגרמני במלחמת העולם השנייה. 26 שנה מאוחר יותר הכנסייה העתיקה אירחה את הלווייתו של הנשיא שארל דה-גול, כבוד נדיר למנהיג שהוביל את ההתנגדות הצרפתית למלחמה.

בשנת 1831, הוגו החיה את הקתדרלה בספרו "הגיבן מנוטרדאם", שהעניק לה אישיות בזכות גיבוריו קווזימודו ואזמרלדה. בעת שהכנסייה המוזנחת עמדה בפני אפשרות של הריסה, הרומן פעל כקריאה לפעולה למען האומה, שהחלה במאמצים לשימור המבנה. לאורך השנים עברה נוטרדאם שינויים, כשכל תקופה הותירה בה את חותמה. הצריח שנבנה בשנת 1250 הוסר כ-500 שנה מאוחר יותר, והוחזר בסוף המאה ה-19. אותו מגדל מחודד קרס אמש במהלך השריפה לנגד עיניהם ההמומות של הצופים.

בעת המודרנית הפכה הכנסייה לאבן שואבת של התרבות המערבית הודות לתפקיד שמילאה בכמה סרטים, בהם "הגיבן מנוטרדאם" משנת 1956. בסרט נראה אנתוני קווין מחיה לחיים את קווזימודו המהופנט למראה אזמרלדה, אותה גילמה השחקנית האיטלקית ג'ינה לולובריגידה.

הדורות הצעירים גילו את קסמה של הקתדרלה בגרסה המצוירת בהפקת וולט דיסני מ-1996, ואילו דוברי הצרפתית זיהו אותו בקומדיה מוזיקלית תחת אותו השם שהופקה בשנת 1998.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה